top of page

תוכניות הכלה והשתלבות בחינוך היסודי מבית מרכז א.ב.י

אנחנו חיים במדינה מגוונת. בכור היתוך גדול שמורכב מהמון פריטים קטנים שכל אחד שונה מרעהו. אחד האתגרים המרכזיים שלנו כחברה, ושל מערכת החינוך בפרט, הוא לאפשר לכל אדם למצוא את מקומו בחברה ולהרגיש שייך. בשנים האחרונות משרד החינוך מנסה בכל כוחו לקדם ולעודד תהליכי הכלה והשתלבות במסגרתו, מתוך אמונה שחברה אשר מכילה את כל פרטיה מעמיקה את העושר ואת החוזק שלה. בעמוד הייעודי למערך תוכניות ההכלה וההשתלבות של משרד החינוך ישנו ציטוט נפלא ומדויק של הרב יוסף סולובייצ'ק מתוך אחת מדרשותיו אשר רוכזו בספר "על התשובה" –


"כל אחד הוא לא רק 'אחד' במספר אלא גם 'יחיד'. הוא שונה מ'אחרים'. יש בו משהו עצמי, ייחודי, משהו ייחודי שאין כמותו אצל אחרים. מכאן שאי אפשר למלא מקומו."


הרעיון של הכלה והשתלבות הוא גם זה שעומד מאחורי היוזמה שהובילה להקמת מרכז א.ב.י. לאורך שנותיו הרבות כחוקר וכאיש חינוך ניסה אבי ריינשטיין להבין כיצד מתפתחת קבוצה וכיצד תהליכים אלו משפיעים על עיצוב חייהם של החברים בקבוצה. מתוך ניסיונו האישי ומתוך הבנתו העמוקה את התחום, יזם אבי את הקמתו של מרכז זה במרכז פעילותו תוכניות הכלה והשתלבות אשר מותאמות לכלל הגילאים ובראשם לחינוך היסודי. מיום השקתם של מעגלי א.ב.י להכלה והשתלבות עברו אצלנו אלפי תלמידים ותלמידות, מורים ומורות, וצוותי חינוך והוראה אשר התנסו באופן אישי בשיטות המקוריות שלנו שעליהן נפרט במאמר זה.


לקבלת פרטים נוספים על תוכניות הכלה והשתלבות בחינוך היסודי מבית מרכז א.ב.י אתם מוזמנים ומוזמנות ליצור איתנו קשר.

תוכניות הכלה והשתלבות בחינוך היסודי מבית מרכז א.ב.י

תוכניות הכלה והשתלבות לחינוך היסודי – מעגלי א.ב.י

מעגלי א.ב.י להכלה והשתלבות הם מהתוכניות הראשונות שאושרו והתקבלו למערכת גפ"ן של משרד החינוך, והיא מהבודדות שעוד פועלות בימינו מאז השקת המערכת. התוכנית העיקרית שלנו אשר מוצעת במערכת היא תוכנית מספר 1523 במערכת גפן אשר שמה הוא – 'מעגלי א.ב.י – לאקלים חינוכי מיטבי תוכניות הכלה והשתלבות לתלמידים לצוותים" ובזכות 89 המנהלים, המנהלות ורכזי ההכלה וההשתלבות אשר בחרו להקדיש מזמנם ולדרג את התוכנית במערכת, אנחנו מובילים גם בקטגוריה זו וגם בקטגורית הציון הממוצע שעומד על 95.


אבל מעבר לעובדה שמנהלים ומנהלות אשר חוו את תוכניות ההכלה וההשתלבות לחינוך היסודי שלנו התלהבו וראו שינויים חיוביים, רצינו להעמיק מעט במה נכלל בתוכנית הייחודית שלנו.


כל תוכניות ההכלה וההשתלבות שלנו מעמידות בליבן את העיקרון המרכזי של יצירת אקלים חינוכי מיטבי. אנחנו מודעים לכך שתהליכי יצירת הקבוצה יכולים להיות מאתגרים וכדי לאפשר לכל חברי הקבוצה להרגיש שייכים, מוגנים וחזקים בתוך הקבוצה אנחנו מאפשרים להם לבטא את עצמם במגוון רב של דרכים. במהלך היום יום התלמידים מתנסים במספר מצומצם של דרכי התבטאות, בדרך כלל מדובר על אמצעים ורבליים ולוגיים, אבל כדי לאפשר לתלמידים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם, אנחנו מאפשרים להם לבטא אינטליגנציות נוספות שבדרך כלל לא מקבלות את מרכז הבמה.


בעזרת שילוב של אומנות, ריקוד, שירה, יצירה, תיאטרון פלייבק, אימפרוביזציה, ציור, תנועה ועוד, אנחנו מגיעים לכמות גדולה של ילדים וגם אלו שבדרך כלל נמנעים לקחת חלק מוצאים את עצמם במרכז העניינים. החוויה החיובית והייחודית הזו נצרבת בתודעת התלמידים ומניעה אותם גם בהמשך.


עוד תוכניות הכלה והשתלבות בחינוך היסודי מבית מרכז א.ב.י

- סדנאות למורים ולצוותי הוראה כמו שיש לנו את תוכנית ההכלה וההשתלבות בעבור התלמידים שמטרתה היא יצירת אקלים חינוכי מיטבי, כך חשובה לנו גם יצירת אותו אקלים מיטבי בקרב צוותי ההוראה והמורים. בדיוק בשל כך החלטנו לייצר סדנה חווייתית ופרקטית שמיועדת לצוותים, כדי שאלו יוכלו לחוות את הליכי החיברות הייחודיים שלנו בעצמם. תוכלו למצוא את תוכנית זו גם במערכת גפ"ן תחת המספר – 21266.

- מעגלי א.ב.י להורים ולתמידים מעגלי א.ב.י יכולים להתקיים כמעט בכל פורמט שתבחרו לקיימו, כך למשל יש לנו תוכנית ייחודית אשר מותאמת במיוחד בעבור כיתות שמעוניינות לחזק את הקשרים בין ההורים לבין התלמידים. במסגרת הסדנה הזו אנחנו עוברים פעילות מגבשת וחווייתית שמעניק הזדמנות אמיתית ליצירת חיבורים אותנטיים בין הורים לילדיהם, וכמובן שגם בין התלמידים לצוות ההוראה.

- מעגלי א.ב.י להכלה והשתלבות במגזר הערבי בזכות ההצלחה הרבה של מעגלי א.ב.י להכלה והשתלבות החלטנו לייסד תוכנית מקבילה שמתקיימת בשפה הערבית. לטובת הדבר הכשרנו אנשי חינוך מהמעלה הראשונה ועמלנו יומם ולילה על דיוק המטרות והקונטקסטים שלנו כדי שיתאימו לחברה הערבית. תוכנית זו גם היא זמינה במערכת גפ"ן בעבורכם.

38 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page