top of page

איך תיאטרון פלייבק מסייע למניעת אלימות בבתי ספר

עודכן: 4 באוק׳ 2023

תיאטרון פלייבק הוא כלי נהדר שמאפשר לצופים להתחבר, להזדהות, להרגיש ולהבין סיפורים וחוויות אמיתיות של אנשים זרים. תיאטרון הפלייבק הומצא אומנם בארצות הברית על ידי זוג שביקש לאחד את תושבי העיירה שבה חיו, אך כוחו הרב של תיאטרון זה לא עצר בגבולות אותה עיירה והתפזר ברחבי העולם. כיום משתמשים בתיאטרון פלייבק ככלי מסייע למניעת אלימות בבתי הספר וזאת בזכות היכולת המופלאה של תיאטרון זה לשבור מחסומים ולאפשר לכל אחד ואחת להתחבר לחלק אחר בסיפור שמומחז על הבימה. מרכז א.ב.י לאומנויות, ביטוי ויצירה הוא מחלוצי תחום תיאטרון הפלייבק בארץ בכלל, ומחלוצי השילוב של תיאטרון זה ככלי תרפויטי בעבור תלמידים.


מאז הושקה מערכת גפ"ן של משרד החינוך יותר ויותר בתי ספר ומוסדות חינוך בוחרים להתנסות בתיאטרון פלייבק ככלי מסייע למניעת אלימות בבתי הספר, ובכל פעם מחדש התגובות החמות שאנחנו מקבלים בסוף הסדנה מציינות בהתלהבות את מידת ההשתתפות של כלל התלמידים והתלמידות, ואפילו של צוותי ההוראה. הצוותים שלנו מורכבים משחקני תיאטרון פלייבק מנוסים, אשר להם שנים של ניסיון בהדרכה, בלימוד ובהובלת קבוצות.


לקבלת פרטים נוספים על סדנאות תיאטרון הפלייבק שלנו ועל מופע הפלייבק שלנו – צרו איתנו קשר עוד היום.


מה בתיאטרון פלייבק מסייע למניעת אלימות בבתי ספר?


מה בתיאטרון פלייבק מסייע למניעת אלימות בבתי ספר?

אחת השאלות הרבות שאנחנו מקבלים ממנהלות וממנהלים של בתי ספר, וכן מרכזות הכלה והשתלבות שמשוחחות איתנו, היא – "מה בתיאטרון הפלייבק מסייע למניעת אלימות בבתי ספר?". מדובר על שאלה מרכזית וחשובה שעליה אנחנו שמחים להשיב, אך החלטנו לשים את הדברים על הדף כדי שיותר אנשים יחשפו לכך.

במהלך מופע של תיאטרון פלייבק עולים על הבמה צוות של שחקנים מנוסים, אך אין מדובר בשחקנים כמו אלו שאתם מכירים מ"הבימה" או מה"קאמרי". שחקנים אלו מבססים את עבודתם על שילוב של אילוסטרציה, אימפרוביזציה וחדות אבחנה. בכל פעם מנחה המופע מבקש מאחד הצופים לשתף את הקהל בחוויה אישית לו, אשר אותה לוקח המנחה ומפרק לארכיטיפ שהוא למעשה הבסיס הרגשי של אותה חוויה. השחקנים בתורם ממחיזים את אותו מאורע ומוסיפים עליו מגוון של פרשנויות, בכך הם מנתקים אותו מהסיטואציה המקורית, אך באותה הנשימה הם הופכים את הסיטואציה הכללית הזו למוכרת בעבור כל אחד ואחת מהצופים במופע.


אם תשימו לב לתיאור הזה, תוכלו לראות כי מדובר על אחת מאבני הבסיס המרכזיים בתהליכי הכלה והשתלבות – יצירת מחנה משותף בין אנשים זרים וביסוס ראשוני של הליכי סובלימציה. בעזרת השימוש בכלי זה אפשר להעניק המון חופש והמון כלי ביטוי לילדים אשר מתקשים בכך, וזאת תוך כדי שאנחנו מראים להם באופן ברור שכל סיפור שווה להיות מסופר ושסיפורו של כל אחד מהם ראוי.


תיאטרון הפלייבק של מרכז א.ב.י – מותאם בעבור מוסדות חינוכיים

כאחד מחלוצי תחום הפלייבק בישראל, מרכז א.ב.י גאה בהובלת תחום סדנאות תיאטרון הפלייבק בבתי הספר ברחבי הארץ. בנוסף על הצגות הפלייבק שצוות השחקנים והמנחים שלנו משתתף בהם בתדירות ברחבי הארץ, אנחנו פועלים יומם ולילה כדי להגביר את החשיפה אל כלי זה ככלי מסייע למניעת אלימות בבתי הספר. בעזרת הדגש הרב שאנחנו מעניקים לאלמנט השיקוף שעולה בהצגות פלייבק, אנחנו מאפשרים לילדים ולילדות ללמוד אמפתיה, להקשיב זה לזה, ולהבין את כוחו של הוויתור ושל הסליחה.


תיאטרון הפלייבק אינו עוד הצגה שמביאים לבית הספר, מדובר על סדנה מעשית חווייתית שמעניקה כלים אמיתיים שבכוחם להביא לשינוי. רכזות הכלה ושילוב שמעוניינות להתנסות בדרכים אפקטיביות ומקוריות להפחתת מקרי אלימות בשטח בית הספר יגלו כי סדנאות תיאטרון פלייבק מעבירות את התלמידים תהליך שלם שבמהלכו הם מקבלים את מרכז הבמה והם גם לומדים כלים נוספים שיאפשרו להם לבטא את עצמם כהלכה להבא.


בנוסף לסדנאות ולהצגות שאנחנו מעבירים בפני תלמידים ותלמידות, אנחנו מעבירים גם סדנאות ייחודיות לצוותי הוראה וחינוך כדי להעניק להם כלים נוספים וחיוניים לתקשר עם תלמידיהם. במהלך סדנאות אלו אנחנו מלמדים את הצוותים את רזי המקצוע של שחקן הפלייבק ובנוסף לכך, הצוותים עצמם מקבלים טעימה מלאה מכוחו של הפלייבק. לקבלת פרטים נוספים אתם מוזמנים ומוזמנות ליצור איתנו קשר.

13 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page