top of page

תוכניות הכלה והשתלבות במערכת גפ"ן

בשנים האחרונות תוכניות הכלה והשתלבות החלו לצבור תאוצה ולהיכנס אל תוך כתלי בתי ספר רבים בארצנו, עד לרמה כזו שכיום הן כבר חלק בלתי נפרד ממערכת החינוך ואפשר למצוא מאגר תוכניות הכלה והשתלבות במערכת גפ"ן. מטרתן העליונה של תוכניות אלו היא לאפשר לכל ילדה וילד למצות את הפוטנציאל שלהם ולתת מענה למגוון רחב ככל האפשר של צרכים – החל בתלמידים מחוננים, דרך תלמידים בעלי מוגבלויות אשר זקוקים לסיוע ועד יצירת אקלים חינוכי מיטבי בבית הספר כולו.


את העובדה כי משרד החינוך השקיע רבות בשנים האחרונות בהכלה והשתלבות אפשר לראות בעשרות חוזרי מנכ"ל שיצאו בנושא, אך מעבר לכך אפשר לראות בהשקעה הרבה שנעשתה כדי לפתח מאגר תוכניות הכלה והשתלבות המיועדות לכל הגילאים והמגזרים. כאחת התוכניות הוותיקות והמוערכות ביותר, אנחנו במעגלי א.ב.י מעוניינים להכיר לכן ולכם את הנושא לעומקו וזאת כדי לסייע בהבנת האפקטיביות הרבה שיש לתוכניות אלו על פיתוח ועיצוב דור העתיד שלנו.


לקבלת פרטים נוספים על תוכנית ההכלה שלנו במעגלי א.ב.י – צרו איתנו קשר.


מהו מאגר תוכניות ההכלה וההשתלבות של משרד החינוך ומה מטרתו?

כחלק מהמאמץ הכללי לקידום נושא ההכלה וההשתלבות במערכת החינוך בישראל, הקים משרד החינוך מאגר ייעודי של תוכניות בנושא. מאגר תוכניות ההכלה וההשתלבות כולל עשרות רבות של תוכניות שפותחו על ידי גופים וארגונים שונים, ואושרו על ידי משרד החינוך ככאלה שעומדות בסטנדרטים הנדרשים. המאגר זמין לכל בתי הספר בארץ כחלק ממערכת גפ"ן. מטרתו לאפשר למנהלים, רכזים וצוותי חינוך לבחור את התוכניות המתאימות ביותר עבור צרכיהם הייחודיים מתוך מגוון רחב של אפשרויות.


תוכניות ההכלה וההשתלבות במאגר מסווגות לפי קטגוריות שונות:

  • גילאי היעד - גני ילדים, יסודי, חטיבת ביניים, תיכון וכדומה.

  • אוכלוסיית היעד - תלמידים עם צרכים מיוחדים, תלמידים מתקשים, מחוננים, עולים חדשים ועוד.

  • תחומי התמקדות - העשרה לימודית, מיומנויות חברתיות, הקניית כלים רגשיים ועוד.

  • סוג התוכנית - לצוותים, לתלמידים, מעורב וכדומה.

  • מסגרת הפעלה - שיעורים, סדנאות, ימי פעילות, תוכנית רב שנתית וכיוצא בזה.

המאגר מאפשר למצוא בקלות וביעילות את התוכנית המתאימה ביותר עבור האתגרים הייחודיים של כל מוסד חינוכי, וליישם אותה בהתאם לצרכים וליעדים הספציפיים שהוגדרו.


מהו מאגר תוכניות ההכלה וההשתלבות של משרד החינוך ומה מטרתו?


דוגמה לתוכנית הכלה והשתלבות מומלצת במערכת גפ"ן - מעגלי א.ב.י

אחת התוכניות הוותיקות והמומלצות ביותר במאגר תוכניות ההכלה וההשתלבות של משרד החינוך היא "מעגלי א.ב.י". תוכנית זו פותחה לפני כ-15 שנים על ידי אבי ריינשטיין ממרכז א.ב.י לאומנויות במטרה לקדם הכלה והשתלבות של תלמידים באמצעות שילוב אומנויות והקניית דרכי תקשורת שהם לאו דווקא מילוליים או לוגים. התוכנית מיועדת לכל טווח הגילאים - מגני ילדים ועד תיכון, ומתאימה הן לתלמידים עם וללא צרכים מיוחדים. עיקרה של התוכנית הוא סדרת סדנאות חווייתיות המשלבות מגוון אומנויות כגון תנועה ומחול, תיאטרון, אלתור מוזיקלי, אמנות פלסטית ועוד.


הסדנאות מועברות על ידי מדריכים מוסמכים בעלי ניסיון רב בתחומם, במטרה לאפשר לתלמידים להתבטא ולהשתלב דרך ביטוי אומנותי יצירתי ולאורך השנים תוכנית זו יושמה במאות מוסדות חינוך ברחבי הארץ, ואף זכתה למשובים נלהבים על השפעתה החיובית על האווירה הכיתתית והבית ספרית ועל שילובם של תלמידים מאתגרים. אחת המטרות המרכזיות של מעגלי א.ב.י היא לייצר אקלים חינוכי מיטבי בכיתה, מתוך אמונה כי הדבר ישפיע על בית הספר כולו.


אפשר למצוא עשרות ביקורות מצוינות על התוכנית במערכת גפ"ן, מה שהופך אותה לאחת המומלצות ביותר ליישום במוסדות חינוך. וכן לדוגמה מצוינת ליתרון שבבחירת תוכנית מוכחת ומוערכת מתוך מאגר ההכלה וההשתלבות של משרד החינוך. הניסיון הרב שנצבר ביישומה מבטיח תוצאות איכותיות ואפקטיביות.


חשיבות השימוש במאגר תוכניות הכלה והשתלבות של משרד החינוך

מאגר תוכניות ההכלה וההשתלבות של משרד החינוך הוא אחד הכלים החשובים והיעילים שיש לבתי הספר כדי לקדם את נושא ההכלה וההשתלבות. המאגר מרכז מגוון רחב ועשיר של תוכניות איכותיות ומבוקרות שעברו תהליך אישור על ידי משרד החינוך. כך נחסך מהמוסדות החינוכיים הצורך לבצע תהליכי איתור, בדיקה והערכה מייגעים של תוכניות פוטנציאליות. עצם קיומו של המאגר חוסך זמן יקר ומאפשר למנהלים ולצוותים החינוכיים למקד את מאמציהם ביישום יעיל של התוכנית הנבחרת.


שימוש נכון במאגר מבטיח שתוכנית ההכלה וההשתלבות שתיושם בבית הספר אכן תענה על הצרכים הייחודיים שזוהו, ותשיג את מטרותיה בהצלחה. על כן, מומלץ לכל מוסד חינוכי המעוניין לקדם הכלה והשתלבות להיעזר במאגר המקצועי והמבוקר של משרד החינוך. השתמשו במאגר בחכמה ובאחריות והפיקו ממנו את המיטב עבור תלמידיכם וצוותכם.


לקבלת פרטים נוספים על תוכנית ההכלה וההשתלבות של מעגלי א.ב.י – צרו איתנו קשר ונעמוד לשרותכם בכל שאלה והתלבטות שיש לכם.

34 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page